Randevu Telefonu : 0412 229 00 07 [email protected]
VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ
  Vaginismus %100 tedavisi olan geçici bir rahatsızlıktır.Tedavide hiçbir ilaç kullanımı yoktur.Vaginismus problemi yaşayan kişi öncelikle tedavi olmayı istemeli,kendine bu konuda rehber  olacak iyi bir cinsel terapist bulmalı,kendine ve terapistine tam olarak güvenmelidir.
   Kliniğimize başvuran hastalarımızdan öncelikle ayrıntılı kişisel ve ailesel bilgiler ve cinsel öykü alınır.Her vaginismus hastası vaginismus derecesinin belirlenmesi ve cinsel ilişkide ağrıya neden olabilecek vulvar vestibülit sendromuPID,vaginit gibi organik nedenlerin araştırılması açısından Jinekolojik muayene olmalıdır.Organik bir hastalık saptanırsa önce bunun tedavisi yapılmalı sonra vaginismus tedavisine başlanmalıdır.Testler ,öykü ve jinekolojik muayene soucunda kişiye özel tedavi planı oluşturulmakta ve çift durumları ile ilgili bilgilendirilmektedir.
      Kızlık zarı kişiler arasında farklılk gösterir.Eğer kızlık zarı kalın kenarlı veya septalı ise cinsel ilişkide zorluk olabileceğinden dolayı hymenektomi olarak adlandırılan kızlık zarı çıkarılması yapılabilir.Bu işlem kliniğimizde lokal(bölgesel)  veya genel anestezi(uyutularak) ile yapılabilmektedir.
     Kliniğimizde vaginismus hastaları için özel hazırlanmış rahat ,güvenli ve huzurlu bir ortam oluşturulur.Çiftle cinsellik ve kadın genital sistemi ile ilgili doğru bilgiler paylaşılır.Çiftin kafalarındaki kulaktan duyma bilgilerle oluşmuş yanlış inanışlar terine kanıtlanmış bilgiler sunulur..Böylece kadın kendi vücudunu doğru olarak tanıma fırsatı bulur ve kendi vücudunu sevmeyi öğrenir.
      Sonraki aşamada cinsel terapi ile istemsiz kasılan kasların istemli kasılır hale gelmesi için gerekli egzersizler öğretilir.Bilişsel ve davranışçı terapi metodları uygulanarak cinsel ilişki sağlanır.Bu tedaviler sırasında kayganlaştırıcı jellerden faydalanılır.
     Vaginismus hastalarında tek amaç penis-vagen birlikteliğini sağlamak değildir.Asıl amaç;cinsel haz duyulan bir ilişki sağlanmasıdır.

Paylaş:

En Çok İncelenen

 • Fimbrial Kızlık Zarı
  Fimbrial Kızlık Zarı
  Fimbrial Hymen: Kadınlarda fallop tüpünün son kısmı fimbria olarak bilinir. Bu çeşit kızlık zarında da görünüm tüpün fimbriasına benzer.
  03.Aralık.2020 1963'kez incelendi
 • Gebelik öncesi muayene
  Gebelik öncesi muayene
  Anne olmaya karar verildiğinde ilk yapılması gereken gebeliği takip etmesi istenilen hekim ile temasa geçmek, ve muayeneye gitmektir.
  01.Aralık.2020 1668'kez incelendi
 • Gebelik takibi nasıl yapılır?
  Gebelik takibi nasıl yapılır?
  Pek çok anne adayı doğum uzmanına adetleri geciktikten sonra hamile kaldıklarından şüphelenip baş vurmaktadırlar.
  01.Aralık.2020 1596'kez incelendi
 • Epidural anestezi ile ağrısız doğum
  Epidural anestezi ile ağrısız doğum
  Epidural anestezi (ağrısız doğum)hem normal doğum hem de sezaryen doğumda uygulanabilir.
  01.Aralık.2020 1506'kez incelendi
 • Gebelik ve Bebek
  Gebelik ve Bebek
  Gebe kalmadan önce hem ruhsal hem de fiziksel olarak hazır olmak gerekir. Çünkü gebelik, hormonal ve fizyolojik değişikliklerin olduğu bir süreçtir.İlk doktor ziyaretini hamile kaldıktan sonra yapmak her zaman yeterli olmayabilir.
  01.Aralık.2020 1373'kez incelendi
 • Riskli gebelikler
  Riskli gebelikler
  Bu tür riskli durumları; anneye, bebeğe ve gebeliğe bağlı riskler olarak üçe ayırabiliriz.
  01.Aralık.2020 1329'kez incelendi

Sosyal Medya Profil