Randevu Telefonu : 0412 229 00 07 [email protected]
Sezaryen Doğum

Sezaryen Doğum

Sezaryen vaginal yoldan doğması mümkün olmayan bebeklerin, karın duvarı ve uterus açılarak doğurtulmasını sağlayan bir ameliyattır. Abdominal doğum, Cesarean section gibi isimler de verilir.
Kesi kasığın hemen üzerindeki karın bölgesinden yapılır. Uterus açılır ve amniotik sıvı boşaltılarak çocuk doğurtulur.Bebeğin ağzı ve burnu sıvılardan temizlenir ve göbek kordonu klempe edilerek kesilir. Bebek solunumunun normal olduğunda emin olmak için bir pediatriste teslim edilir.
Sezaryende ne tür anestezi verilebilir?
Sezaryen ameliyatlarında anestezi verilmesi şarttır. Verilen anestezi genel anestezi olabileceği gibi, anne adayının sadece belden aşağısını uyuşturan spinal veya epidural anestezi de olabilir. Spinal veya epidural anestezi verilen anne adayları; ameliyat süresince ağrı duymamakta, fakat bebeği uterustan çıkar çıkmaz görebilmekte, ağlamasını işitebilmektedirler. Ayrıca; ameliyat sonrasında bebekleriyle daha kısa sürede ilgilenebilmektedirler. Genel anestezi almayan bebekler daha aktif olmaktadırlar.

Hangi durumlarda sezaryen yapılır?
·  Bebeğin başı ile doğum kanalı arasında uyuşmazlık varsa; baş doğum kanalından geçemeyecek kadar büyük veya doğum kanalı normalden dar ise vaginal doğum mümkün değildir.
·  Daha önceden uterus üzerinde iz bırakan sezaryen yada rahimden ur alma (myomektomi) ameliyatları geçirmişse. Çünkü, vaginal doğum sırasında eski ameliyat yerinden uterus (rahim) yırtılabilir.
·  Su kesesinin açılmasından sonra göbek kordonu vajenden dışarı sarkabilir. Dışarıya çıkan göbek kordonundaki anne ile bebek arasında oksijen alışverişini sağlayan damarlar büzülerek bebeğin kısa sürede ölümüne neden olur. Bebeği kurtarmak için acilen sezaryen ameliyatı gereklidir.
·  Normalde baş ile gelen bebeğin, herhangi bir nedenle kol, omuz veya yüzü ile gelmesi halinde vaginal doğum imkansızdır.
·  Plasentanın; doğum kanalını kapatacak şekilde uterusun alt kısmına yerleşmesi yani önde gelmesi halinde mutlaka sezaryan gerekir. Plasentanın yerleşme yeri ultrasanografi ile belirlenir.
·  Plasentanın bebeğin doğumundan önce yerinden ayrılması halinde bebek, kan kaybından ölür, vakit kaybetmeden sezaryen yapılır, bebek kurtarılmaya çalışılır.
·  Bebeğin; doğum ağrıları sırasında sıkıntıya girmesi kalp atışlarının bozulması halinde sezaryen ameliyatı yapılır. (Fetal Distres)
·  Doğum eyleminin aşırı uzaması, çok yavaş ilerlemesi
·  Annede aktif HSV (herpes), HPV (siğil, kondilom), HIV (aids) enfeksiyonları Varlığında,

Sezaryen olanlar sonraki gebeliklerde normal doğum yapabilir mi?
Sezeryanla doğum yapan yapanların bazıları, sonradan normal (vaginal) doğum yapabilirler. Bu durumda bazen uterin rüptür (rahimde yırtılma) riski vardır. Bu risk anne ve bebek için çok tehlikeli olabilir. Bu nedenden dolayı  önceki doğumu sezaryen olup sonraki doğumunu normal doğurmak isteyen gebeler doktorları tarafından önceki sezaryen nedeni(Eğer sezaryen nedeni baş-pelvis uyumsuzluğu ise normal doğuma izin verilmeyebilir),37.haftadaki pelvis muayenesi(halk arasında çatı muayenesi  olarak bilinir.) yapılarak değerlendirilir.Gebenin normal doğum sırasında pelviste zorlanmayacağına kanaat getirilmelidir.En ufak darlık  veya sıkıntı olabileceği düşünülüyorsa normal doğuma izin verilmemelidir

Paylaş:

En Çok İncelenen

 • Fimbrial Kızlık Zarı
  Fimbrial Kızlık Zarı
  Fimbrial Hymen: Kadınlarda fallop tüpünün son kısmı fimbria olarak bilinir. Bu çeşit kızlık zarında da görünüm tüpün fimbriasına benzer.
  03.Aralık.2020 1242'kez incelendi
 • Gebelik öncesi muayene
  Gebelik öncesi muayene
  Anne olmaya karar verildiğinde ilk yapılması gereken gebeliği takip etmesi istenilen hekim ile temasa geçmek, ve muayeneye gitmektir.
  01.Aralık.2020 1109'kez incelendi
 • Gebelik takibi nasıl yapılır?
  Gebelik takibi nasıl yapılır?
  Pek çok anne adayı doğum uzmanına adetleri geciktikten sonra hamile kaldıklarından şüphelenip baş vurmaktadırlar.
  01.Aralık.2020 1060'kez incelendi
 • Epidural anestezi ile ağrısız doğum
  Epidural anestezi ile ağrısız doğum
  Epidural anestezi (ağrısız doğum)hem normal doğum hem de sezaryen doğumda uygulanabilir.
  01.Aralık.2020 985'kez incelendi
 • Gebelik ve Bebek
  Gebelik ve Bebek
  Gebe kalmadan önce hem ruhsal hem de fiziksel olarak hazır olmak gerekir. Çünkü gebelik, hormonal ve fizyolojik değişikliklerin olduğu bir süreçtir.İlk doktor ziyaretini hamile kaldıktan sonra yapmak her zaman yeterli olmayabilir.
  01.Aralık.2020 925'kez incelendi
 • Riskli gebelikler
  Riskli gebelikler
  Bu tür riskli durumları; anneye, bebeğe ve gebeliğe bağlı riskler olarak üçe ayırabiliriz.
  01.Aralık.2020 894'kez incelendi

Sosyal Medya Profil