Randevu Telefonu : 0412 229 00 07 [email protected]
Klitoris Ameliyatları

Klitoris Ameliyatları

Klitoris Ameliyatları
Klitorisin normalden iri ve kabarık olmasına “Klitoral Hipertrofi” veya “Klitoromegali” adı verilir.
Klitoroplasti (Clitoroplasty) ise normalden büyük olan klitorisin cerrahi bir operasyonla küçültülmesi ameliyatıdır. Bu şekilde klitorisin daha doğal bir görünüm kazanması amaçlanmaktadır.
Bazen  klitoris normal büyüklükte olmasına rağmen üzerindeki cilt altı dokusunun fazlalığından daha belirgin halde görülebilir. Bazan da klitoris üzerindeki deri dokusunda kırışıklıklar ve sarkmalar olabilir.
Klitoris bazı kişilerde neden normalden büyüktür?
Klitoris en sıklıkla hormonal bazı problemler sonucunda büyümektedir. Bu hormonal problemler arasında en sık olarak görüleni “adrenogenital sendrom” dediğimiz böbrek üstü bezlerinin salgıladığı hormonlara bağlı olarak klitorisin büyümesi durumudur.
Ayrıca ailesel ve genetik özellikler sonucunda veya sık ve uzun süreli masturbasyon yaparak klitorisi uyarmak da klitorisde büyümeye neden olabilmektedir.
Klitoris ameliyatla nasıl küçültülebilir?
Klitoris 30-45 dakikalık bir operasyonla küçültülebilir. Daha sonra atılan estetik dikişler ile doğal bir görünüm elde etmek mümkündür.
Ameliyatın riskleri var mıdır?
Kanama ve enfeksiyon haricinde başka bir risk bulunmamaktadır. Ancak aşırı büyük klitoral küçültme kişilerde cinsel hazzı olumsuz etkileyebileceğinden ötürü dikkatli davranılmalıdır.
Her operasyonda olduğu gibi deneyimli cerrahlar tarafından yapılan ameliyatlarda gelişen riskler (komplikasyonlar) en az düzeydedir.
Son yıllarda labioplasti sayıları her gün artan jinekolog hekim tarafından uygulama alanına girmiştir. Ancak klitoris üzerine yapılan ameliyatlar özel cerrahi operasyonlar grubundadır  ve mutlaka deneyimli bir jinekolog veya plastik cerrah tarafından uygulanması gereklidir. Aksi takdirde istenmeyen sorunlar ortaya çıkabilir !
Klitoris Üzerindeki Deri Düzensizliklerin Düzeltilmesi
Bazı kişilerde, klitoris üzerindeki ciltte kırışıklıklar veya klitoral tümseğin daha kalın olması gibi problemler görülebilir. Yine estetik operasyonla bu şekilde oluşan klitoral kırışıklıklar açılabilir, normalden daha belirgin şekilde duran cilt-cilt altı yapısı inceltilebilir.
Klitoris üzerindeki cilt dokusuna ait problemlerin ameliyatla düzeltilmesi işlemi kendi başına uygulanabileceği gibi genellikle bir labioplasti ameliyatı sırasında yapılmaktadır.
Çünkü labioplasti (iç dudak estetiği) gereken çoğu hastada zaten böyle bir sorun da vardır.
Diğer taraftan labioplasti ameliyatlarında sarkık olan iç dudak kısımları alındıktan sonra daha belirgin hale gelen klitorisin de düzeltilmesi estetik açıdan daha iyi bir görünüm sağlamaktadır.
Klitoris üzerindeki cilt dokusunun çıkarılması cinsel hazzı etkiler mi?
Operasyonlarda klitorise dokunulmamaktadır. Hatta klitoris üzerindeki deri katlantıların alınması ile ilişkideki klitoral uyarılma daha fazla olmakta ve bu şekilde cinsel doyum artmaktadır.
Klitoris ameliyatlarındaki amaç nedir?
Klitoris ameliyatlarındaki en önemli amaç kişilere daha iyi bir genital estetik görünüm kazandırmak, böylelikle kendilerine olan güvenlerini arttırarak sexuel ilişki sırasındaki hazzı arttırmaktır.
 Diğer taraftan klitoris düzeltme ameliyatları genellikle labioplasti ameliyatları ile birlikte uygulanılmaktadır. Bundaki amaç da labioplasti ameliyatı ile iç dudaklar küçültüldükten sonra daha belirgin hale gelen klitorisin de orantılı olarak inceltilmesidir.

Paylaş:

En Çok İncelenen

 • Fimbrial Kızlık Zarı
  Fimbrial Kızlık Zarı
  Fimbrial Hymen: Kadınlarda fallop tüpünün son kısmı fimbria olarak bilinir. Bu çeşit kızlık zarında da görünüm tüpün fimbriasına benzer.
  03.Aralık.2020 1963'kez incelendi
 • Gebelik öncesi muayene
  Gebelik öncesi muayene
  Anne olmaya karar verildiğinde ilk yapılması gereken gebeliği takip etmesi istenilen hekim ile temasa geçmek, ve muayeneye gitmektir.
  01.Aralık.2020 1668'kez incelendi
 • Gebelik takibi nasıl yapılır?
  Gebelik takibi nasıl yapılır?
  Pek çok anne adayı doğum uzmanına adetleri geciktikten sonra hamile kaldıklarından şüphelenip baş vurmaktadırlar.
  01.Aralık.2020 1596'kez incelendi
 • Epidural anestezi ile ağrısız doğum
  Epidural anestezi ile ağrısız doğum
  Epidural anestezi (ağrısız doğum)hem normal doğum hem de sezaryen doğumda uygulanabilir.
  01.Aralık.2020 1505'kez incelendi
 • Gebelik ve Bebek
  Gebelik ve Bebek
  Gebe kalmadan önce hem ruhsal hem de fiziksel olarak hazır olmak gerekir. Çünkü gebelik, hormonal ve fizyolojik değişikliklerin olduğu bir süreçtir.İlk doktor ziyaretini hamile kaldıktan sonra yapmak her zaman yeterli olmayabilir.
  01.Aralık.2020 1373'kez incelendi
 • Riskli gebelikler
  Riskli gebelikler
  Bu tür riskli durumları; anneye, bebeğe ve gebeliğe bağlı riskler olarak üçe ayırabiliriz.
  01.Aralık.2020 1329'kez incelendi

Sosyal Medya Profil