Randevu Telefonu : 0412 229 00 07 [email protected]
Jinekoloji

Jinekoloji

Jinekoloji
Düzenli jinekolojik muayene kadın sağlığının vazgeçilmez bir ögesidir. Herhangi bir şikayeti olsun ya da olmasın cinsel yönden aktif olan her kadının yılda bir defa muayene olması son derece önemlidir. Bu sayede kanser dahil pekçok hastalık erken devrelerde fark edilebilir ve kolay yöntemler ile tedavi edilebilir.
Tüm doktor muayenelerinde olduğu gibi jinekolojik incelemenin de ilk basamağı öykü almaktır. Bu aşama son derece önemlidir. Özellikle doktorunuza ilk defa muayene oluyorsanız öykünüz doktorunuzun sizi tanıması ve olası problemler ve tanı hakkında fikir edinebilmesi için son derece önemlidir.
Yıllık muayenenin amacı dış genital organlarla birlikte üreme sistemini oluşturan tüm organların pozisyon ve sağlık durumlarını değerlendirmektir.
Jinekolojik muayene 3 adımdan oluşur. Bunlar sırası ile
1.Dış genital organların muayenesi,
2.Spekulum incelemesi
3.Ultrasonografidir.
Her yıl jinekolojik muayene sırasında, rahim ağzı kanseri teşhisinde ilk sırayı alan smear testinin de yaptırılması gerekiyor. Smear testi rahim ağzı duvarındaki anormal hücrelerin, rahim ağzı kanser öncüllerinin rahim ağzı kanserine dönüşmeden önce tespitinde yardımcı oluyor. Rahim ağzı kanseri nedeniyle her 2 dakikada bir kadın hayatını kaybetmekte ve rahim ağzı kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor.
Rahim ağzı kanseri,  smear testi ve rahim ağzı kanserine karşı koruyan HPV aşısı hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.
*Muayenenin hatalı sonuç ve yorumlara mahal bırakmaması açısından, vajinal kayganlaştırıcıların, spermisidlerin, fitillerin 1-2 gün öncesinden itibaren kullanılmaması gereklidir. Eğer cinsel ilişkide bulunulacak ise kondom kullanılmalıdır.
*Adet esnasında ve özellikle ilk gününde mecbur olmadıkça muayene yapılmamalıdır.
*Adet esnasında ya da kanama varsa smear alınamaz.

Paylaş:

En Çok İncelenen

 • Fimbrial Kızlık Zarı
  Fimbrial Kızlık Zarı
  Fimbrial Hymen: Kadınlarda fallop tüpünün son kısmı fimbria olarak bilinir. Bu çeşit kızlık zarında da görünüm tüpün fimbriasına benzer.
  03.Aralık.2020 1963'kez incelendi
 • Gebelik öncesi muayene
  Gebelik öncesi muayene
  Anne olmaya karar verildiğinde ilk yapılması gereken gebeliği takip etmesi istenilen hekim ile temasa geçmek, ve muayeneye gitmektir.
  01.Aralık.2020 1668'kez incelendi
 • Gebelik takibi nasıl yapılır?
  Gebelik takibi nasıl yapılır?
  Pek çok anne adayı doğum uzmanına adetleri geciktikten sonra hamile kaldıklarından şüphelenip baş vurmaktadırlar.
  01.Aralık.2020 1595'kez incelendi
 • Epidural anestezi ile ağrısız doğum
  Epidural anestezi ile ağrısız doğum
  Epidural anestezi (ağrısız doğum)hem normal doğum hem de sezaryen doğumda uygulanabilir.
  01.Aralık.2020 1505'kez incelendi
 • Gebelik ve Bebek
  Gebelik ve Bebek
  Gebe kalmadan önce hem ruhsal hem de fiziksel olarak hazır olmak gerekir. Çünkü gebelik, hormonal ve fizyolojik değişikliklerin olduğu bir süreçtir.İlk doktor ziyaretini hamile kaldıktan sonra yapmak her zaman yeterli olmayabilir.
  01.Aralık.2020 1373'kez incelendi
 • Riskli gebelikler
  Riskli gebelikler
  Bu tür riskli durumları; anneye, bebeğe ve gebeliğe bağlı riskler olarak üçe ayırabiliriz.
  01.Aralık.2020 1329'kez incelendi

Sosyal Medya Profil