Randevu Telefonu : 0412 229 00 07 [email protected]
Doğum izlerinin düzeltilmesi

Doğum izlerinin düzeltilmesi

Doğum izlerinin düzeltilmesi
Normal vajinal doğum sırasında bebeğin kafasının veya önde gelen kısmın çıkışına yardımcı olmak için genellikle sağ bacağa doğru açılan kesiye epizyo denir.Epizyo dikimi,onarımı,tamiri sonrası dokuların uygun şekilde iyileşmemesi sonrası veya düzgün onarım yapılmadıysa bu bölgelerde iyileşme sırasında sert nedbe dokusu gelişir.Kişinin eline sertlik gelir.Cinsel ilişki sırasında zevk alamama,ağrı ve acı hissi meydana gelir.
Bu dikişlerin açılması sonrası vajen genişliği  kişiyi ve cinsel eşini de rahatsız eder.Bolluk hissi ve orgazm sorunları yaşanmaya başlar.Doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi lokal veya genel anesteziuygulanarak en fazla 30 dakika süren operasyonla yapılmaktadır.Bu bölgedeki sert nedbe dokusu çıkartılarak kendiliğinden eriyen alerji yapmayan özel dikiş materyalleri kullanılır.Eğer beraberinde vajen genişliğinden ,doğum yırtıklarından rahatsızlık duyuluyorsa vajinoplasti (vajen daraltma ) ameliyatı da yapılmaktadır.

Genellikle 10-15 gün içinde iyileşme olacaktır.1-1.5 ay cinsel ilişki önerilmez.Yapılacak kontroller de dikişlerinize bakılır pansuman yapılır.Dikişler kendiliğinden eriyeceği için alınmaz.Operasyon sonrası ertesi gün günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

Paylaş:

En Çok İncelenen

 • Fimbrial Kızlık Zarı
  Fimbrial Kızlık Zarı
  Fimbrial Hymen: Kadınlarda fallop tüpünün son kısmı fimbria olarak bilinir. Bu çeşit kızlık zarında da görünüm tüpün fimbriasına benzer.
  03.Aralık.2020 1242'kez incelendi
 • Gebelik öncesi muayene
  Gebelik öncesi muayene
  Anne olmaya karar verildiğinde ilk yapılması gereken gebeliği takip etmesi istenilen hekim ile temasa geçmek, ve muayeneye gitmektir.
  01.Aralık.2020 1109'kez incelendi
 • Gebelik takibi nasıl yapılır?
  Gebelik takibi nasıl yapılır?
  Pek çok anne adayı doğum uzmanına adetleri geciktikten sonra hamile kaldıklarından şüphelenip baş vurmaktadırlar.
  01.Aralık.2020 1060'kez incelendi
 • Epidural anestezi ile ağrısız doğum
  Epidural anestezi ile ağrısız doğum
  Epidural anestezi (ağrısız doğum)hem normal doğum hem de sezaryen doğumda uygulanabilir.
  01.Aralık.2020 985'kez incelendi
 • Gebelik ve Bebek
  Gebelik ve Bebek
  Gebe kalmadan önce hem ruhsal hem de fiziksel olarak hazır olmak gerekir. Çünkü gebelik, hormonal ve fizyolojik değişikliklerin olduğu bir süreçtir.İlk doktor ziyaretini hamile kaldıktan sonra yapmak her zaman yeterli olmayabilir.
  01.Aralık.2020 925'kez incelendi
 • Riskli gebelikler
  Riskli gebelikler
  Bu tür riskli durumları; anneye, bebeğe ve gebeliğe bağlı riskler olarak üçe ayırabiliriz.
  01.Aralık.2020 894'kez incelendi

Sosyal Medya Profil