Randevu Telefonu : 0412 229 00 07 [email protected]
Bebek eve giderken

Bebek eve giderken

Ailesine küçük bir birey katılarak evine giden ebeveynlerde”Biz bu bebeğe nasıl bakacağız”gibi endişeleri sıklıkla görürüz.Özellikle yakınlarında büyükleri olmayan ailelerde bu endişe daha çok olmaktadır..Aşağıda anlatacağımız bazı öneriler sizi eminiz ki oldukça rahatlatacaktır.
Göbek düşene kadarki ilk 1 haftalık sürede mutlaka bir antiseptik solüsyonla göbek bakımı yapılmalıdır.Bu amaçla kullanılan bazı ilaçlar ciltte tahriş yapabileceğinden ilacı lütfen sadece göbek kordonuna sürünüz ve cildine fazla bulaştırmayınız.Bir kulak temizleme çubuğu, ilacı göbek kordonuna daha kontrollü sürmenize yardımcı olabilir.İlacı sürdükten sonra steril gazlı bezi üzerine sarmak ve sarılı göbeği alt bağlama bezinin dışarısına çıkarmak, göbeğin daha temiz, güvenli ve sağlıklı olarak düşmesini sağlayacaktır.Bu konuda çok net bir bilgi olmamakla birlikte göbeği düşmeden bebeği yıkamamanız daha uygun olacaktır.Çünkü ıslanan göbeğin kuruması ve düşmesi gerekeblir.bunun için göbeğin direk olarak suya girmemesi yeterlidir.Ancak bebeğin başını eğip yıkamak ve vücudunu ıslak sabunlu duru bezle silmekte bir sakınca yoktur.
Bebeğinizi ilk muayenesine götürdüğünüzde yenidoğan tarama testlerinin alınıp alınmadığından emin olunuz.D vitamini çocuğunuzun kemik gelişimi için oldukça önemlidir.Lütfen doktorunuzun önerisi doğrultusunda 15 günden sonra çocuğunuza D vitamini başlamayı unutmayınız.Serum fizyolojik içeren bir damla bebeğinizin doğal olarak kuruyan ve tıkanan burnunu nemlendirecek ve tıkanıklığını açacaktır, böylece çocuğunuz daha huzurlu olacak ve daha rahat emecektir.Bu tür bir damlayı bebeğinizle eve gittiğiniz ilk günden itibarenkullanmanız uygun olacaktır.Şimdi size bebeğinizin sağlıklı büyümesi, gaz, kabızlık, kusma gibi sindirim şikayetlerinin az olması için 2 altın kuraldan bahsetmek istiyoruz.

1.Kural: Bebeğinizi ilk 6 ay mutlaka ann sütü ile besleyin! Yazın sıck günleri bile sizi korkutmasın.Bebeğinizin ilk 6 ay kesinlikle suya dahi ihtiyacı yoktur.Sütünüzün zaten yüzde 90-95`i sudan oluşmaktadır.Arada mama vya su, çay gibi diğer sıvılarıvermek, bebeğinizin midesinde doygunluk hissi yaratarak, sizi daha seyrak emmesine, bu da dolaylı olarak sütünüzün azalmasına neden olacaktır.Çünkü sütünüz emdikçe artar, sütünüz az diye emzirmekten kaçınırsanız sütünüz daha da azalır.Bebek her emdiğinde bir sonraki öğünü için göğüslerinizi süt yapımına hazırlar. Özellikle sezaryen doğumlardan sonr sütünüün gelmesi daha da gecikebilir.Bu durumda ne yapabileceğinizi doktorunuza danışabilirsiniz.Anne sütü bebek için en kolay sindirilen gıdadır.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde gaz, kusma ve kabızlık gibi şikayetler en az düzeyde olacaktır.Anne sütünün içinde bebeğinizin mikroplardan zatürre, ishal gibi hastalıklardan koruyan çok özel kimyasal maddeler vardır.Bunlr bugün en gelişmiş teknolojiyle üretilen mamada bile taklit edilememiştir.Ayrıca nne sütü ile beslenen bebeklerin zeka gelişiminin daha hızlı olduğunu, birçok erişkin yaş hastalığına karşı bile koruyucu özelliklerinin olduğunu biliyor muydunuz?İşte tüm bu nedenlerle bebeğinize “ilk 6 ay lütfen sadece anne sütü veriniz.”

2. Kural: Bebeğinizi her beslenme sonrası 15-20 dakika dik pozisyonda ve hareketsiz tutunuz! Bebeklerin mide kapağı ilk 2-3 ay çok iyi çalışmaz.Bu nedenle bebeklerin beslenme sonrası hemen yatırılması, hele de yatırılıp kaldırılması, altını değiştirmek veya giydirmek-soymak amacıyla evirilip çevirilmesi bebeğin midesinin bulanmasına sütün köpürerek daha çok gaz yapmasına, daha da önemlisi sütün kapağı açık bir şişeden döküldüğü gibi geri gelmesine neden olur.Bebeğinizin 2-3 dakikada sesli gaz çıkarmasına aldanmayınız.Bu yüzden “beslenme sonrası bebeğinizi lütfen 15-20 dakika dik ve hareketsiz bir pozisyonda tutunuz.”Tüm bu önlemlere rağmen bebeğinizde ayaklarını karnına çekme , devamlı ağlama, ıkınma-kızarma-huzursuzluk gibi şikayetler oluyorsa, bunlar genellikle gaz sancılarıdır.Bu durumda doktorunuzun önereceği bir ağrı kesici fitil ve gaz damlası gibi ilaçları kullanmanız faydalı olabilir.

Paylaş:

En Çok İncelenen

 • Fimbrial Kızlık Zarı
  Fimbrial Kızlık Zarı
  Fimbrial Hymen: Kadınlarda fallop tüpünün son kısmı fimbria olarak bilinir. Bu çeşit kızlık zarında da görünüm tüpün fimbriasına benzer.
  03.Aralık.2020 1242'kez incelendi
 • Gebelik öncesi muayene
  Gebelik öncesi muayene
  Anne olmaya karar verildiğinde ilk yapılması gereken gebeliği takip etmesi istenilen hekim ile temasa geçmek, ve muayeneye gitmektir.
  01.Aralık.2020 1109'kez incelendi
 • Gebelik takibi nasıl yapılır?
  Gebelik takibi nasıl yapılır?
  Pek çok anne adayı doğum uzmanına adetleri geciktikten sonra hamile kaldıklarından şüphelenip baş vurmaktadırlar.
  01.Aralık.2020 1060'kez incelendi
 • Epidural anestezi ile ağrısız doğum
  Epidural anestezi ile ağrısız doğum
  Epidural anestezi (ağrısız doğum)hem normal doğum hem de sezaryen doğumda uygulanabilir.
  01.Aralık.2020 985'kez incelendi
 • Gebelik ve Bebek
  Gebelik ve Bebek
  Gebe kalmadan önce hem ruhsal hem de fiziksel olarak hazır olmak gerekir. Çünkü gebelik, hormonal ve fizyolojik değişikliklerin olduğu bir süreçtir.İlk doktor ziyaretini hamile kaldıktan sonra yapmak her zaman yeterli olmayabilir.
  01.Aralık.2020 925'kez incelendi
 • Riskli gebelikler
  Riskli gebelikler
  Bu tür riskli durumları; anneye, bebeğe ve gebeliğe bağlı riskler olarak üçe ayırabiliriz.
  01.Aralık.2020 894'kez incelendi

Sosyal Medya Profil